מה זה ניהול ידע

מערכת לניהול ידע מאפשרת לקחת נתונים ומידע קיים מכל פלטפורמה טכנולוגית ובכל מבנהובעזרת הקישוריות שלו לייצר ידע בעל עומק וערך רב לכדי תובנות עסקיות -BI. אם עד היום האמונה הרווחת קבעה כי מידע = כוח.  מהפיכת המידע והתקשורת שינתה משוואה זו.

ניהול ידע הוא לא רק צבירת מידע, אלא יצירת ידע חדש המאפשר / המשמש לפתח, לייעל ולמקסם את נתוני החברה.

ידע, מידע ומה שבניהם:

נגישות המידע, החיבור והקישוריות בין סוגי המידע השונים, מאפשרים ליצור ערך של ידע (Knowledge) וממנו לייצר תבונה/BI (Wisdom).

"Wisdom is not the same as knowledge" קונפוציוס

דוגמא מעשית:

ננסה להמחיש איך זה עובד:

ניקח שני אנשים ולכל אחד מהם תפוח אחד. במידה ויחליפו אחד עם השני את התפוח שלהם, עדיין יהיה לכל אחד מהם תפוח אחד בלבד. במידה ויעביר אחד את התפוח לשני, אחד יישאר בלי תפוחים בכלל ולשני יהיו תפוחים.

אך מה קורה כאשר הם מחליפים מידע?

מידע אינו דומה לתפוח (משהו פיזי), הוא דומה יותר לנר שמאיר. דמיינו לרגע שפיסת מידע בדד = נר אחד דולק. כאשר אני מצליח להדליק מהנר שלי (מהידע שלי) נרות נוספים, לא רק שלא איבדתי את הנר הדולק = המידע שלי, אלא יצרתי אור נוסף =ערך מוסף. הצלחתי להפיץ אור נוסף שאיתו ניתן לראות ולגלות מידע שקודם לכן היה בחשכה.

מה עושים עם המידע והקישוריות שנוצרת? ניהול ידע!  

השורה התחתונה:

ידע הוא הנכס החשוב ביותר של הארגון!

באמצעות מערכות ידע וBI מאפשר לענות על שאלות ודילמות עסקיות כגון: האם זה כלכלי לחברה, האם ניתן לחסוך כסף, איזה פרויקטים רווחים יותר, האם הרכישה כדאית, מה אפשר למכור ללקוח נתון, מגמות בשוק היעד, סיכונים והזדמנויות ועוד.